Sposoby aranżacji łóżeczka dla dziecka w stylu skandynawskim

Sposoby aranżacji łóżeczka dla dziecka w stylu skandynawskim

Prosty i ergonomiczny styl skandynawski jest bardzo praktyczny, ale może być także piękny. Surowy klimat pomieszczenia, jaki wytwarzają meble rodem z północy Europy, daje nieograniczone możliwości aranżacyjne łóżeczka dla dziecka w kształcie domku. Oto kilka propozycji stylizacji łóżka dziecięcego, które będą inspiracją dla każdego rodzica.

Prosta forma łóżeczka dla dziecka w stylu skandynawski to idealny punkt wyjścia do nietuzinkowych pomysłów stylizacyjnych. Postaramy się przedstawić aranżacje, które naszym zdaniem nie tylko ożywią zwykły mebel, ale także wzbogacą cały pokój. Wiele naszych sugestii będzie także dobrymi wskazówkami dla rodziców w kwestii bezpieczeństwa i komfortu psychicznego małych pociech.

  1.       Zabawa i praktyczne piękno w jednym

Zwiewną i lekką tkaninę można zawiesić bezpośrednio nad łóżkiem.

Spadzisty układ zasłony nie tylko przepięknie ozdobi łóżeczko, nadając mu jednocześnie eleganckiego brzmienia, ale także spełni walory praktyczne. Jasna kolorystyka mebli skandynawski sprawia, że w pokoju jest bardzo jasno. W organizmie człowieka za sen odpowiada melatonina wydzielana pod wpływem ciemności. Jasne barwy lub wczesne letnie poranki mogą utrudnić dziecku zasypianie i głęboki sen. Zasłona skutecznie ograniczy dostęp promieni słonecznych czy odbitego światła nocnego od mebli. Maluszek będzie mógł spokojnie się wyspać bez zbędnych nerwów i niechcianych pobudek nocnych. Drugą możliwością, jaką daje łóżko dla dziecka w kształcie domku, jest stworzenie mini placu zabaw dla małych „szkrabów”. Bezpieczna i solidna konstrukcja może zostać nakryta zwykłym materiałem ozdobionym w okna i stworzyć „domek – namiot”, w którym dzieci będą mogły się bawić w deszczowe lub zimowe wieczory.

  1.       Gra świateł

Delikatne i subtelne oświetlenie często jest niezbędne przy łóżeczku dla dziecka. Lampkę nocną, która daje punktowe światło, zastępujemy diodami LED. Przyjazna i intensywna barwa da poświatę oświetlającą cały pokój.

Światło wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki, dlatego lampka nie nagrzewa się tak mocno, jak żarówka. Dzięki niższej temperaturze, jaką wytarzają diody LED, na łóżeczku nie powstaną ciemne plamy widoczne na jasnych kolorach, nie zapalą się materiały z bawełny typu pościel, a dziecko nie ulegnie oparzeniu. Nieduży pobór mocy oraz niskie napięcie także mają swoje zalety, dziecko nie ulegnie porażeniu oraz zestaw oświetleniowy nie zużyje dużo energii. Alternatywą dla oświetlenia typu LED jest łańcuch żarówek o jednej barwie lub wielu kolorach. Zaletą tego zestawu oświetleniowego jest bardziej przytulna atmosfera. Ciepła barwa działa bardziej kojącą i uspokajająco w przeciwieństwie do świateł LED. Poza walorami praktycznymi o wyborze rodzaju łańcuchów świetlnych decyduje także gust, który jest sprawą indywidualną.

  1.       Sekret dekoracji jest ukryty w detalach

Oświetlenie czy materiał nie są jedynymi elementami, które zdobią łóżeczko dla dziecka. Warto także pomyśleć nad dekoracjami typu chmurki czy serduszka. Małe dziecko we wczesnym etapie socjalizacji przyswaja kształty, kolory czy nazwy, a dekorację mogą tę edukację ułatwić. Styl skandynawski łóżka, jego prostota to ogromne pole do popisu dla rodziców i ich wyobraźni. Różnego rodzaju maskotki, łańcuchy chmurek lub świecąca literka LED świetnie wkomponują się w klimat łóżeczka dziecięcego. Z psychologicznego punktu widzenia kolorystyka dodatków odgrywa ogromną rolę. W zależności od potrzeb można zastosować barwy, które mają określone zadania. Biel, szarość, granat to kolory neutralne uspokajające, które świetnie się sprawdzają w przypadku nadpobudliwej pociechy. Czerwień czy róż to kolory podsyconych emocji, które prowokują i pobudzają. Kolory stymulujące emocje, pobudzające wskazane są bardziej w ciągu dnia.

  1.       Własnoręczna dekoracja ram łóżka

Łóżko w stylu skandynawskim daje możliwość grawerunku bezpośrednio na drewnianej konstrukcji. Własnoręczne ozdoby przybierają różne kształty lub nawiązują do znanych postaci z bajek. Zadanie można zlecić specjaliście lub wykonać je samemu.

Wystarczy kalka A3, kartka A3, narzędzie do grawerowania (np. Dremel Engraver) oraz folia ochronna. Na kartce wycinamy szablon, który naniesie określone kształty lub postacie na ramę łóżeczka.  Wycięty szablon zszywamy z kalką, folię ochronną nakładamy wokół miejsca prac i nanosimy wzór na wyznaczone miejsce przy użyciu szablonu z kalką. Za pomocą urządzenia grawerującego żłobimy rysunek i oczyszczamy szczotką. Kolorystykę dobieramy podług własnego uznania. W przyszłości grawerunek będzie można usunąć przez szlifowanie powierzchni drewna, jeśli żłobienia nie zostaną wykonane zbyt głęboko.

Pomysłów stylizacji łóżek dla dzieci jest nieskończenie wiele i tylko wyobraźnia rodzica decyduje o tym, jak zostanie przyozdobiony skandynawski mebel.