Aranżacja pomieszczeń w stylu skandynawski kojarzona jest z minimalizmem, który w swym błędnym rozumieniu dotyczy słabej jakości, niskiej ceny i wykonania małym nakładem sił. Intensywne proste formy prawdziwego stylu skandynawskiego wynikają z wielowiekowego doświadczenia i ciężkiej pracy. Meble rodem ze Skandynawii skrywają w swym wnętrzu jakość, funkcjonalność, a na zewnątrz estetykę wykonania oraz ogromne możliwości stylizacyjne.
Styl skandynawski kojarzony jest głównie ze znaną i popularną szwedzką marką zajmującą się produkcją i dystrybucją mebli na cały świat. Produkty marki wywołują jednak mieszane uczucia, ponieważ symbolizują tanie rozwiązania, często niskiej jakości oraz odwołują się do przeróżnych stylów aranżacji pomieszczeń. Jest to niesprawiedliwe i stereotypowe podejście do prawdziwego stylu skandynawskiego. Oczywiście znana i popularna marka oferuje także wyposażenie odpowiadające warunkom stylu skandynawskiego, ale to tylko część oferty zachowująca sam design. Meble rodem z północy Europy są dobrej jakości, ergonomiczne, w jasnych tonacjach kolorystycznych i tworzą zawsze dużą przestrzeń dzięki swojej nietypowej konstrukcji. Meble oferowane przez znaną markę często łamią wymienione kanony i nie mają nic wspólnego ze stylem skandynawskim. Wykonywane są z płyt wiórowych, które łatwo uszkodzić mechanicznie (na przykład odkurzaczem), trudno je przenosić w całości z obawy o złamania czy pęknięcia, a często poszczególne elementy wykruszają się z płyt przy zawiasach czy uchwytach.
Minimalizm to prosta, ale intensywna forma stylizacji.
Styl skandynawski staje w opozycji do potężnych mebli, często spotykanych w polskich domach, a zakupionych u światowego szwedzkiego giganta. Ogromne szafy, często zabudowane, długie zasłony sięgające ziemi, pękate kanapy czy fotele, olbrzymie komody, to dokładne mieszane aranżacje, a nie styl skandynawski. Sposób aranżacji pomieszczeń rozwinięty w Skandynawii cechuje minimalizm. Meble są delikatne, proste o geometrycznych kształtach. Kolorystyka mebli wierna jest wyłącznie jasnym barwom typu biel, beż czy szarość. Każdy mebel spełnia funkcję estetyczną, ale i funkcjonalną. Styl skandynawski przez swój minimalizm zdobywa dużo przestrzeni i maksymalnie rozjaśnia pomieszczenie, czego nie można powiedzieć o monumentalnych stylizacjach nazywanych „skandynawskimi”, jak na przykład zabudowane kuchnie. Całości dopełnia Scandinavian Living. Gustowne dodatki wypełniają surowe geometryczne kształty i ożywiają całą stylizację. Piękne, proste i kolorowe dodatki w postaci regałów, lamp, półek, wazonów nadają intensywności stylowi skandynawskiemu. Cała kompozycja w stylu skandynawskim daje poczucie dużej przestrzeni, bezpieczeństwa i harmonii. Świetnym przykładem zalet stylu skandynawskiego jest pokój dziecięcy. Drewniane konstrukcje są bezpieczne (proste, funkcjonalne), z naturalnych materiałów (nie powodują alergii), dające dużą przestrzeń do zabawy, a przez swą prostotę stwarzają olbrzymie pole do popisu mamom i pociechom w stylizacji dodatkami całego pomieszczenia.
Jakość, jakość i jeszcze raz jakość
Styl skandynawski od początku swojego istnienia szczycił się przede wszystkim jakością wykonania. Meble od XIX wieku zawsze były wykonywane z litego drewna, ręcznie, a nie maszynowo ze sklejek. Konstrukcja mebli skandynawskich była tak solidna, że dziedziczono je z pokolenia na pokolenie! Podobnie jest współcześnie. Warsztaty wykonujące meble w stylu skandynawskim, tworzą je z naturalnego litego drewna. Ramy, konstrukcje dzięki solidnym materiałom są dużo bardziej odporne na trudy eksploatacji. Łóżko dla dziecka w kształcie domku posiada udźwig to 180 kg, czyli dwóch dorosłych mężczyzn. Poza tym samo drewno daje intensywny, zdrowy, pozytywnie kojarzony zapach, poprawia mikroklimat pomieszczenia, co owocuje długim i zdrowym snem. W przypadku elementów malowanych, do pokrycia kolorem drewna używa się ekologicznych farb wodnych, które nie uczulają. Poza wysokiej klasy materiałami meble w stylu skandynawski są bardzo praktyczne. Do łóżka dla dziecka zawsze można dołożyć barierki ochronne, które zadbają o bezpieczeństwo pociechy podczas snu. Piętrowe łóżko posiada drabinę o szerokich szczeblach, bez zbędnych ostrych krawędzi, nachyloną pod kątem tak, aby dziecko wchodząc na górę, miało maksymalnie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Każdy detal mebli w stylu skandynawskim jest przemyślany tak, aby w maksymalny sposób wykorzystać ich potencjał. Wysoka jakość, ergonomia, naturalne materiały wysokiej klasy to cechy prawdziwego stylu skandynawskiego, który błędne jest kojarzony z masową produkcją, często wątpliwej jakości w niskiej cenie.