Aranżacja pomieszczeń w stylu skandynawskim charakteryzuje się nie tylko intensywną, prostą formą, ale niezwykłą funkcjonalnością i dbałością o zdrowie czy bezpieczeństwo użytkowników domu. Wielowiekowe doświadczenia skandynawskich projektantów zaowocowały powstaniem funkcjonalnych mebli, które są fundamentem nieszablonowych stylizacji wnętrz.
Styl skandynawski narodził się na północy Europy, a za jego prekursora uważa się szwedzkiego malarza Carla Larssona. Artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zapoczątkował nietuzinkowe geometryczne i przestrzenne stylizacje, które z czasem swoimi zaletami zachwyciły ludzi na całym świecie. Na czym polega sekret sukcesu stylu skandynawskiego? Aranżacja pomieszczeń rodem z północy Europy cechuje się dużą funkcjonalnością i przestrzenią. Meble przybierają geometryczne kształty i pozostawiają w pomieszczeniu maksymalną ilość wolnego miejsca. Kolejną cechą stylu jest minimalizm. W pokoju, sypialni czy inny wnętrzu znajdują niezbędne, delikatne konstrukcje typu szafa, łóżko, stolik lub regał. Nawet dodatki typu półki czy oświetlenie spełniają walory funkcjonalne i estetyczne. Nieodzownym elementem stylu skandynawskiego jest jasna kolorystyka. Na ścianach czy meblach dominują biel, szarości czy odcienie jasnego brązu, których zadaniem jest maksymalne rozświetlenie pomieszczenia. Skandynawowie przede wszystkim umiłowali sobie ergonomiczne meble z drewna (proste, funkcjonalne, bezpieczne), które przez grę jasnych kolorów i maksymalne rozświetlenie pomieszczenia, dają użytkownikom poczucie spokoju i harmonii.
Wielowiekowa kultura rzemiosła dbająca o jakość i zdrowie
Jedną z przyczyn powstania stylu skandynawskiego są długie noce panujące na północy Europy. Niewielka ilość światła dziennego lub jego całkowity brak powodowały stany depresyjne, autoagresję, apatię czy wieczne poczucie znużenia życiem. W Polsce podobnym okresem jest czas od listopada do marca, kiedy noce stają się stanowczo dłuższe i organizm ludzki zaczyna odczuwać zmęczenie, wywołane brakiem światła. Pojawia się senność, apatia, a nawet stany depresyjne zwane „depresją sezonową”. Styl skandynawski przez grę jasnych kolorów, szeroką przestrzeń oraz dużą ilość światła neutralizuje skutki długich nocy. Jednak to nie koniec zalet omawianego stylu. Skandynawowie cenią sobie także bardzo ergonomię użytkowania mebli. Wyposażenie wnętrz jest minimalistyczne, wykonywane ręcznie, z litego drewna, a farby są wytworzone wyłącznie z naturalnych składników. Świetnym przykładem ergonomii w stylu skandynawskim jest łóżeczko dla dziecka. Prosta forma w postaci szkieletu domku, bardzo nisko osadzony próg w stosunku do podłogi, naturalne materiały sprawiają, że dziecko jest całkowicie bezpieczne podczas snu czy zabawy. Zdrowe i naturalne surowce użyte do produkcji mebli skandynawskich, także chronią pociechy przed alergiami, chorobami i zapewniają zdrowy i głęboki sen. Nawet zapachy naturalnych materiałów wpływają kojąco na kondycję psychiczną dziecka. Styl skandynawski od pokoleń jest także ceniony za jakość. Meble wykonuje się ręcznie z litego drewna, co sprawia, że konstrukcje potrafią wytrzymać nawet sto lat.
Styl skandynawski - fundament dla nieograniczonych możliwości aranżacyjnych
Zdrowie, funkcjonalność, jakość i minimalizm to cechy mebli skandynawskich. Styl skandynawski bazuje na tych fundamentalnych wartościach, jednak idealnym jego dopełnieniem jest Scandinavian Living. Minimalizm obecny w skandynawskich domach nie oznacza, że są one puste, a wręcz przeciwnie! Sposób aranżacji w postaci prostych, geometrycznych mebli jest idealnym polem do popisu dla ludzkiej wyobraźni w dziedzinie funkcjonalnych dodatków. Pozostając przy przykładzie prostej konstrukcji łóżka dla dziecka, można podać szereg pięknych dodatków, które nadadzą życia zwykłemu ergonomicznemu przedmiotowi. Doskonałym pomysłem jest gra światła. Łóżko w kształcie domku daje olbrzymie możliwości tworzenia świetlnych kompozycji z szeregu żarówek. Efekt iluminacyjny nie tylko tworzy wrażenie estetyczne, ale także zapewnia lepsze oświetlenie niż lampka nocna. Szkieletowa konstrukcja łóżka w kształcie domku sprawia, że przy użyciu kolorowego materiału, można dziecku stworzyć namiot, co buduje w dziecku kreatywne myślenie. Jasne kolory lub naturalna kolorystyka materiału typu drewno, to także idealny punkt wyjścia dla kolorowego projektu w postaci chmurek, jednorożców czy kwiatków, które przyozdobią prostą konstrukcję. Estetyka zależna od wyobraźni rodzica zostanie uzupełniona kolorowymi akcentami, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Minimalistyczne meble, czyli stolik, półka także mogą zostać przyozdobione nietuzinkowymi dodatkami typu świecąca litera oznaczająca pierwszą literę imienia pociechy. Oświetlenie typu LED wykorzystane w literze zapewni harmonijną łunę światła, która kojąco wpływa na psychikę dziecka. Czyli znów estetyka i funkcjonalność. Scandinavian Living to także inne dodatki jak ozdobne lampy, półki, poduszki, figurki, które w delikatny sposób ożywiają styl, w jakim urządzony jest pokój dziecka, jednocześnie zachowując jasną, podstawową tonację, dużą przestrzeń i poczucie komfortu połączonego ze spokojem ducha.