Jak wybrać łóżko dla niemowlaka?

Jak wybrać łóżko dla niemowlaka?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak wybrać łóżko dla niemowlaka? Zanim podejmie się ostateczną decyzję zakupową, warto skorzystać z zamieszczonych poniżej podpowiedzi. Dzięki nim, z łatwością będzie można wybrać idealne lóżko niemowlęce, które w 100% spełni swoją rolę.

Odpowiednio dobrane łóżko dla niemowlaka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które powinno znaleźć się na liście zakupowej młodych rodziców. Zakup odpowiedniego modelu warto poprzedzić dokładną analizą i zapoznaniem się ze specyfikacją konkretnego produktu. Można zdecydować się na wyroby tradycyjne lub też na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Wszystko zależy od tego, jakimi kryteriami wyboru kierują się rodzice w trakcie zakupu konkretnego modelu łóżka. To mebel, który powinien być przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu, a także zapewniać maluchowi zdrowy i niczym niezakłócony sen. Warto, aby wyrób ten prezentował się także elegancko i stylowo oraz nie nastręczał żadnych trudności z montażem oraz późniejszymi próbami demontowania poszczególnych elementów. Główną kwestią, która powinna obowiązywać przy wyborze konkretnego modelu łóżka dla niemowlaka jest możliwość regulacji poziomu tego mebla. Odpowiednio dobrany wyrób powinien posłużyć dziecku przez kilkanaście miesięcy. Dlatego też należy zdecydować się na zakup takiego łóżeczka, które ma możliwość swobodnej regulacji jego wysokości. Nowo narodzone dzieci, a także niemowlęta do ukończenia 5 miesiąca życia mogą spać na wyższym poziomie. Dzięki temu łatwiej jest wyjmować dziecko z łóżeczka. Z biegiem czasu, wysokość materaca tego mebla należy sukcesywnie obniżać. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie, gdy dziecko staje się bardziej ruchliwe oraz zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnego siadania w łóżeczku.

Jak wybrać łóżko dla niemowlaka – sprawdzone porady

Istotnym elementem, który należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego łóżeczka dla niemowlaka, jest surowiec, z którego zostało ono wykonane. Warto jest zdecydować się na dobrej jakości łóżka z litego drewna. To gwarancja przetrwania tego produktu w niezmienionym stanie przez bardzo długi czas. Nie warto inwestować w łóżeczka wykonane z tworzyw sztucznych ani z płyt wiórowych. Drewniane łóżeczko niemowlęce powinno być precyzyjnie oszlifowane. Najlepiej wybierać produkty wykonane z kantówki sosnowej, bukowej lub brzozowej. To idealnie gładkie elementy konstrukcyjne, które nie zawierają żadnych wystających sęków. Markowe łóżka niemowlęce pokryte są nietoksycznym lakierem podkładowym lub też mogą być pomalowane na dowolnie wybrany kolor z palety RAL. W tym sezonie oprócz tradycyjnych łóżek dla niemowląt w kolorze białym lub écru, polecane są także malowane na odcienie pastelowe. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze łóżka dla niemowlęcia jest użyta do jego zabezpieczenia bejca lub też skład chemiczny wykorzystanej do jego pomalowania farby. Zgodnie z restrykcyjnymi wymaganiami Unii Europejskiej, meble do spania przeznaczone dla bardzo małych dzieci, powinny być pokryte nietoksycznymi lakierami podkładowymi i farbami, które nie zawierają dodatku metali ciężkich ani żadnych szkodliwych substancji i związków chemicznych.

Odpowiednie łóżko dla niemowlaka z praktyczną opcją wyjmowanych szczebelków lub podniesionego boku

Dobrej jakości łóżko niemowlęce powinno posiadać opcję opuszczanego boku lub usuwanych szczebelków. Dzięki temu mebel ten idealnie sprawdzi się w czasie rośnięcia pociechy. Możliwość swobodnego utworzenia otworu do wyjścia w meblach przeznaczonych do spania dla niemowląt bardzo przyda się młodym rodzicom, gdy ich dziecko będzie chciała samodzielnie już wychodzić z łóżeczka. Usuwane szczebelki lub opuszczany bok są gwarancją komfortowego i bezpiecznego użytkowania wybranego modelu łóżka dla niemowlęcia. Dzięki tym opcjom nie zachodzi ryzyko, że raczkujące lub zaczynające chodzić niemowlę, będzie próbowało samodzielnie wydostać się ze swojego łóżeczka poprzez wspinanie się na jego szczebelki. W trakcie podejmowania decyzji zakupowej co do wyboru konkretnego modelu łóżka niemowlęcego, bardzo ważną kwestią jest dobór do niego odpowiedniego materaca. Powinien być on wykonany z doskonałej jakości materiałów. Świetnie sprawdzi się produkt z pianki. Warto ustalić, czy zakupiony do łóżeczka materac posiada niezbędne atesty i certyfikaty, a także, czy jest przeznaczony dla dzieci o bardzo wrażliwej skórze i z tendencją do gwałtownych reakcji alergicznych. Młody rodzic, który kupuje materac do łóżka niemowlęcego, powinien zaopatrzyć się także w pokrowiec ochronny. Zapobiega on szybkiemu zanieczyszczeniu tego produktu. Pokrowiec ochronny na materac ogranicza także uszkodzenia mechaniczne tego wyrobu, szczególnie, gdy niemowlak zaczyna samodzielnie poznawać, znajdujące się w łóżeczku akcesoria i elementy wyposażenia.

Idealnie dobrane łóżko dla niemowlaka powinno być wykonane z najlepszej jakości, litego drewna. Dodatkowo, mebel ten musi być komfortowy w użytkowaniu, bezpieczny i funkcjonalny. Warto pamiętać, że łóżeczko niemowlęce z reguły służy dziecku przed kilkanaście miesięcy.