Zaprojektuj wnętrze własnego domu czy mieszkania z poradami naszej projektantki! Część II.

Zaprojektuj wnętrze własnego domu czy mieszkania z poradami naszej projektantki! Część II.

W poprzedniej części omówiliśmy projektowanie wnętrz w oparciu o odpowiednią przestrzeń, ustawienie czy kolorystykę. Jednak pełna aranżacja to nie tylko otoczenie, ale również akcenty, inspiracja, kreatywność.

W drugiej części zajmiemy się dopieszczaniem naszego projektu, stylizacji. Zaczniemy od mocnego akcentowania odmiennością kolorów czy nietuzinkowymi dodatkami. Wyznaczymy pewne poczucie rytmu i zaczniemy zarządzać przestrzenią przez powtarzalność, kontrasty czy równowagę.

Akcentowanie kolorami i trikami

Efektownie i efektywnie, tak należy aranżować wnętrza. Jednym ze sposobów na taki efekt jest trik, który pomoże nadać naszej aranżacji wnętrz pełnej głębi i indywidualnego charakteru. Pierwszym sposobem jest użycie wspomnianego akcentu kolorystycznego wspomnianego w pierwszej części. Dla przykładu, malujemy ściany na biało, a jedną lub dwie z nich akcentujemy częściowo lub w całości w innym kolorze. Zabieg taki uwypukli pomieszczenie i zlikwiduje monotonię w pomieszczeniu. Poza tym wyodrębniona ściana będzie przykuwała wzrok i zmieniała postrzeganie przestrzeni.

Drugą metoda bazuje na zabawie dodatkami. Bardzo wyrazisty mebel, nietypowe poduszki w nieszablonowej kolorystyce czy oryginalny dywan poprawią samopoczucie domowników i wywrą pozytywne wrażenie na gościach.

Zmiana rytmu stylizacji

Jeśli mowa o nieszablonowych dodatkach, to warto wspomnieć o kluczowej i jednocześnie niebanalnej kwestii, czyli rytmie. Jak rytm odnosi się do projektu? Mowa tutaj o powtarzalnych i tematycznie skomponowanych wzorach, barwach czy dodatkach – wzory na ścianach, listwy, kaflach, płytach czy parkietach. Zachowując odpowiedni rytm, pewną powtarzalność ujednolicimy wnętrza i zapobiegniemy powstaniu chaosu. Jest to bardzo proste, ponieważ możemy dobrać określony styl podłogi drewnianej, kafli ściennych czy balustrady na schodach.

Ład i porządek aranżacyjny, czyli powtarzaj!

Jeśli wspominamy ład i porządek, nie sposób pominąć powtarzalności, czyli stosowania podobnych wzorów, akcentów czy dodatków. Czyli stosujemy te same ramki na zdjęcia, podobne gabaryty i wzory poduszek czy dopasowujemy podobne zasłony, lampy, aby żaden akcent nie przeczył stylem kolejnemu. Takie zabiegi uspokajają i organizują wnętrze, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z powtarzalnością. Przestrzeń kopiowana staje się nudna, monotonna, a wręcz jednostajna.

Wymienność w pionie czy w poziomie

Bardzo ciekawą alternatywą dla repetycji będzie wymienne zastosowanie np.: wielu elementów. Pozwoli to na osiągnięcie dwóch celów jednocześnie. Uporządkowana zostanie przestrzeń i wprowadzona do niej zostanie nowa dawka „życia”. Nie mówimy tutaj o szaleństwie z dodatkami, a wykorzystaniu istniejących. Powieszone fotografie w tych samych ramkach możemy umieścić na różnych wysokościach. Dotyczy to również roślinności, półek albo ozdobnego oświetlenia. Taka dysproporcja wysokości utrzyma powtarzalność akcentów, ale ożywi ścianę czy pomieszczeni.

Stopniowanie i kontrastowanie

Poprzednie wskazówki można dopełnić przez odpowiednie stopniowanie. Świetnie sprawdza się, gdy zastosujemy np.: ten sam model produktu, ale w odmiennych kolorach czy rozmiarach. Mowa tutaj o organizerach, koszykach ściennych, kubkach, doniczkach.

Zasada kontrastu ożywi nasze mieszkanie czy dom nieco w inny sposób. Nie wymaga ona nakładu sił czy środków…, ale będzie potrzebne coś okrągłego czy kwadratowego. Postawienie obok siebie dwóch zupełnie odmiennych rzeczy typu okrągłe biurko z dodatkami typu krzesło o kwadratowym siedzisku spowoduje, że pomieszczeni nabierze życia. Innym przykładem jest dopełnienie roślinności geometrycznymi doniczkami.

Zasada proporcjonalności

Podczas stylizacji pomieszczeń nie wolno zapominać o zachowaniu pewnych proporcji. Umieszczenie ogromnej szafy w zbyt małym pokoju zdusi całą aranżację i nawet najlepsze dodatki jej nie uratują. Poza tym takie zestawienie jest bardzo niepraktyczne, ponieważ zabierze cenną przestrzeń, swobodę ruchów i komfort psychiczny – spowoduje uczucie zduszenia. Proporcje to nic innego jak zachowanie odpowiednich gabarytów mebli w stosunku do rozmiarów pomieszczenia. Duże, przestronne pomieszczenie zupełnie inaczej pokaże słuszne szafy, komody, potężne łózka niż małe, zgrabne pokoiki. W niewielkiej aranżacji wystarczy oszczędny stolik kawowy zamiast ogromnego mebla.

Podobnie jest z równowagą ilościową. Niezależnie od rozmiaru pomieszczenia dbamy zawsze o odpowiednią ilość wyposażenia, aby nie zagracić pokoju czy kuchni. Stworzy to nieład, brak harmonii, co w efekcie wprowadzi niepokój.

Inne użyteczne zasady

Tworząc aranżacje pomieszczeń zawsze powinniśmy ustalić punkt centralny. Mowa tutaj o kominku czy miejscu spotkań, które jest zlokalizowane na środku pokoju, czyli kanapa lub niewielki stolik i krzesła. Stosujemy też różne układy w aranżacjach. Dla zwolenników ładu będą to symetryczne wzory, natomiast dla ludzi kochających odmienność, różnorodność polecana jest asymetryczność.

Jednak nieodmienną i starą zasada jest trzymanie się tego samego stylu. Spowoduje to pewnego rodzaju spójność, mimo kontrastowania czy stosowania asymetryczności. Do tego nie powielaj, staraj się zawsze być oryginalnym, to podstawa każdej udanej stylizacji domu czy mieszkania.