Od wielu lat prowadzone są badania, które jednoznacznie dowodzą, że otaczające nas kolory wywierają wpływ na nasze samopoczucie, reakcje, czyli pewność siebie, radość, apatię – emocje. Jak kolory zatem wpływają na dzieci?
Psychologia od lat zajmuje się kolorami i ich wpływem na ludzką psychikę, zachowania. Badania pokazały, że istnieje silna relacja między ludzkimi reakcjami, poczuciem wewnętrznym, a otaczającą kolorystyką. Rozwój badań był tak duży, że powstały działy psychologii w biznesie, które zajmują się kolorami na banerach, reklamach, a nawet ubrań sprzedawców. Osiągnięciem było udowodnienie, że biel i granat to kolory zaufania i czystości intencji. Dlatego lekarze pracują w białych kitlach, a policjanci pełnią służbę w granatowych mundurach. Podobnie jest ze sprzedawcami, którzy często noszą granatowo-białe ubrania uzupełnione o czerń. Nie bez znaczenia są także inne kolory jak czerwień, żółty czy róż. Skoro barwy mają tak silny wpływ na zaufanie, intencje u dorosłych, to tym bardziej u małych dzieci, które jeszcze bardziej spontanicznie reagują od osób starszych.
Pokój dziecięcy – najbliższe otoczenie
Pokoik dziecięcy jest miejscem, gdzie mały szkrab spędza znaczną część swojego życia. Dziecko śpi w pokoju, odrabia lekcje, bawi się oraz ogląda TV czy spotyka z rówieśnikami. Kolorystyka pokoju zatem odgrywa dużą rolę w jego życiu. Poza odpowiednim ustawieniem ergonomicznych mebli typu łóżko dziecięce, biurko dla dziecka ważne są kolory ścian, kolory wyposażenia, a nawet samej podłogi. Od nich zależy, czy dziecko będzie niewyspane, agresywne, pobudzone czy może apatyczne, senne pozbawione energii. Poza tym sposób dobrania kolorów znacząco wpływa na rozświetlenie pomieszczenia przez naturalne światło, a nie sztuczne, które również inaczej pokazuje otaczające barwy.
Od czego zależy wybór koloru do pokoju dziecka?
Przede wszystkim od wieku dziecka zależy kolorystyka pokoju. Projektanci, a w tym nasi eksperci od projektowania wnętrz proponują inne kolory dla dzieci do 3 roku życia i inne dla starszych pociech. Podczas wyboru kolorów również warto słuchać dzieci, gdyż to one spędzają w pomieszczeniu większość czasu, a poza tym pozwala się im w ten sposób uczestniczyć w procesie decyzyjnym.
Sensacją wręcz dla wielu rodziców jest fakt, że dzieci w wieku poniżej 3 lat nie widzą pastelowych kolorów – potwierdzone badaniami uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu. Dzieci w wieku niemowlęcym lubią kontrastowe, przeciwstawne i zdecydowane kolory. Tutaj świetnie sprawdza się nasycone i mocne zestawienia barw – intensywne czarny – żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią.
W przypadku dzieci starszych pytamy o ich gust i pomoc w wyborze przez pokazywanie palet barw czy kolorów w programach graficznych, które są dostępne w dużych sieciach. A czym się kierować przy wspólnym wyborze?
Psychologia kolorów w pokoju dziecka
Kolor jasnozielony działa kojąco i uspokajająco na dzieci, czyli daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak należy uważać na jego nadmiar, ponieważ powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie. Kolor niebieski również koi nerwy, a do tego pomaga w komunikacji i często stosuję się go w terapii lęków. Jego nadmiar natomiast może doprowadzić do ogólnego lenistwa, niedbalstwa czy znudzeniu.
Biała barwa uspokaja, łagodzi stres i świetnie podkreśla inne kolory. Ma również inny atut, bieli nie można przedobrzyć, dlatego można stosować ją w dowolnych ilościach. Do bieli warto wkomponować kolor żółty, który wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, życzliwie nastraja i sprzyja koncentracji. Odcienie takie jak cytrynowy dodają energii, jednak należy uważać na zbyt dużą ilość koloru. Żółty w nadmiarze wzmacnia złość, kłótliwość, niepokój i męczy.
W pokoju dziewczęcym nie może zabraknąć różu. Nastraja on optymistycznie, ciepło, serdecznie oraz jest symbolem troski i współczucia. Oznacza on nic innego jak delikatność, łagodność, co przełoży się na pomocny charakter. Niestety jego nadmiar ma negatywne skutki, czyli powoduje snobizm i arogancję. Doprowadza do izolacji, niższego poczucia własnej wartości i utraty bezpieczeństwa. Nie powinno się go łączyć z czerwienią, szczególnie w pokoju dziecięcym. Czerwień pobudza do tego stopnia, że wywołuje nawet agresję.
Aby uniknąć nadmiaru jednej barwy w pokoju dziecięcym warto stosować akcenty dopełniające: zielony - różowe i czerwone, do niebieskiego - żółte i pomarańczowe.
Jak można zauważyć, kolory mają ogromny wpływ na dorosłych i dzieci, dlatego barwa ścian, podłogi, sufitu i wyposażenia jest szalenie istotnym elementem życia dziecka. Nie zaniedbujmy tak ważnych aspektów, ponieważ to one często decydują o tym, jak zachowują się nasze dzieci.