Meble ergonomiczne – co to znaczy i dlaczego Twoje dzieci powinny takie posiadać?

Meble ergonomiczne – co to znaczy i dlaczego Twoje dzieci powinny takie posiadać?

Ergonomia to coraz bardziej popularne słowo i często używane w aspekcie pracy zawodowej. Dotyczy jednak coraz szerszych czynności, a w tym mebli dla dzieci. Czym są meble ergonomiczne i czemu służą?
Samo pojęcie dotyczy utrzymania prawidłowej pozycji podczas wielu godzin pracy, szczególnie tej biurowej. Meble ergonomiczne mają dbać o prawidłową sylwetkę podczas wykonywania obowiązków służbowych w pozycji siedzącej czy stojącej. Do tego typu mebli zaliczamy ergonomiczne biurko, ergonomiczne krzesło czy podnóżek. Jednak o ergonomii nie stanowi wyłącznie sam mebel, ale również jego cechy. Odpowiednie profile, możliwość regulacji, sposobność wyboru wręcz spersonalizowanych ustawień pozwala nazwać określony mebel – ergonomicznym.
Podobnie jest podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Jeśli nawet dziecko odrabia lekcje i uczy się średnio 2 h dziennie, czyli tygodniowo ok. 10 godzin, to podczas 35 tygodni edukacyjnych w roku spędza przy biurku 350 godzin. Tak duża ilość czasu musi odbić się na prawidłowym rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego. Podobnie jest ze spaniem, gdzie dziecko spędza jeszcze więcej czasu. Mała pociecha śpiąca w łóżku średnio 8 h dziennie spędza w nim 2920 godzin rocznie, co walnie przyczynia się do poprawnego rozwoju wspomnianych układów lub powstawania schorzeń, które latami należy leczyć u ortopedy czy nawet neurologa! Jak wyposażyć i ustawić pokój dla dziecka zgodnie z zasadami ergonomii?

Ergonomiczne krzesła, ergonomiczne biurko i ustawienia

Krzesło ergonomiczne odpowiada za prawidłową postawę siedzącą nie tylko podczas nauki, ale również grania na komputerze, co przynajmniej podwaja czas spędzony przy biurku omówiony na wstępie. Prawidłowe krzesło musi mieć regulowane siedzisko – wysokość, oparcie w dwóch płaszczyznach – góra/dół oraz przód/tył. Do tego musi mieć wygodnie siedzisko, ze zdrowych materiałów, regulowane podłokietniki oraz regulowany zagłówek. Bardzo dobrą pomocniczą technologią jest mechanizm synchroniczny, który powoduje, że fotel ergonomiczny podąża za ruchem ciała użytkownika – bez konieczności regulacji ręcznej pozycji. Ergonomiczne ustawienia krzesła mogą zostać zablokowane za pomocą specjalnego uchwytu i wtedy mechanizm zapamiętuje najwygodniejszą pozycję użytkownika.
Dodatkowo można wyposażyć pokój dziecięcy w biurko ergonomiczne dla dziecka. Specjalnie profilowany, falisty blat umożliwia zajęcie pozycji bliżej zeszytu czy monitora. Do tego regulowany mechanicznie blat pozwala na dostosowanie jego wysokości do wzrostu dziecka oraz regulacje ilości miejsca na nogi (dziecko nie będzie ich kurczyć).

Prawidłowa pozycja podczas pracy z komputerem

Ustawienie krzesła względem biurka i monitora jest tak samo ważnej, jak odpowiedni dobór mebli z regulacją. Same funkcjonalne meble to nie wszystko, ponieważ błędne ich ustawienie i tak powoduje wady sylwetki, wzroku, drżenie i zmęczenie mięśni.
Sylwetka dziecka powinna być ustawiona pod kątem prostopadłym względem biurka, czyli 90 stopni. Ustawiamy oparcie i wysokość krzesła tak, aby dłonie położone na blacie tworzyły kąt prosty względem pleców. Tak samo dostosowujemy wysokość krzesła, aby kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. Podłokietniki krzesła muszą tworzyć idealnie równą linię z blatem biurka, aby mięśnie nie kompensowały nierówności. Odpowiednia wysokość blatu biurka to zakres 65-85 cm. Minimalna odległość wzorku od monitora to 40 cm, ale nie może być większa niż 100 cm. Należy pamiętać, że odległość wzroku od ekranu musi być dostosowana do widoku strony – im większa odległość, tym większa czcionka, obraz.

Ergonomia podczas snu

Jeszcze większy wpływ na prawidłowy rozwój mięśniowy, szkieletowy oraz psycho-fizyczny ma ergonomiczne łóżko i materac ergonomiczny do łóżka. To właśnie na posłaniu dziecko spędza przynajmniej 8 godzin dziennie. Ergonomiczne łóżko oraz ergonomiczny materac do spania stworzą komplet, który zadba o prawidłowy rozwój dziecka podczas snu i popołudniowego odpoczynku oraz o bezpieczną zabawę za dnia. Jak to się odbywa?

Ergonomiczny materac dla niemowląt a ergonomiczny materac dla dorosłych, to duża różnica. Różnią się wypełnieniem, konstrukcją, twardością i oczywiście rozmiarem. Aby dokładnie dobrać materac do spania najlepiej zapytać konsultanta, jaki wybrać. Dlaczego? Na podstawie wywiadu z klientem zostanie określona twardość, ale także rozmiar, wypełnienie oraz materiał nawierzchniowy. Spersonalizowane potrzeby użytkownika typu schorzenia, alergie, masa ciała, wiek, wzrost decydują o tym, że trzeba materac dobrać indywidualnie.
Podobnie jest, gdy kupujemy ergonomiczne łóżko. Ergonomia łóżka jest zależna od indywidualnych preferencji użytkownika (barierki, wysokość podstawy od podłogi, drabinka, odpowiedni materac). Wiek, schorzenia, wzrost, waga, ilość dzieci, które będą sypiały w łóżku to indywidualne potrzeby, jakie mogą zaspokoić nasze łóżka Bella czy inne.
Jak można zauważyć ergonomiczne meble dziecięce mają wydatny wpływ na prawidłowy rozwój naszych pociech. Są one bardzo ważne, ponieważ nasze dzieci spędzają na nich prawie połowę doby! Rodzice- jeśli Zuzia nie zadba o zdrowie teraz, to Zuzanna nie kupi go za żadne skarby świata za kilkanaście lat.