Funkcjonalny pokój dla dziecka - poznaj zasady aranżacji przyjaznego miejsca dla dzieci w przytulnym domu.

Funkcjonalny pokój dla dziecka - poznaj zasady aranżacji przyjaznego miejsca dla dzieci w przytulnym domu.

Każdy rodzic marzy o tym, aby codziennie jego dziecko chodziło z uśmiechem na twarzy, zaspokajało ciekawość świata, po prostu było szczęśliwe. Małe pociechy to czyste, niezapisane i nieskazitelne karty, dla których wszystko jest nowe, niezwykłe, pasjonujące. Małe dziecko to odkrywca, któremu rodzice mogą zdecydowanie pomóc w eksploracji otaczającego je świata. Najbliższym otoczeniem jest pokój dziecięcy. Jak go urządzić?

Dzieci w swej naturze mają zapisane takie cechy jak kreatywność czy niezwykłą ciekawość, jednak trzeba im zdecydowanie pomóc w odkrywaniu najbliższego otoczenia. Rodzice powinni wspierać dzieci w pracy twórczej, zdobywaniu wiedzy czy w prawidłowym rozwoju, postrzeganiu. Dzieci czerpią najwięcej w procesie socjalizacji z najbliższego otoczenia, a ich pierwszymi autorytetami zawsze są rodzice. Dlatego tak ważne jest wspólne kreowanie tej otaczającej rzeczywistości, dialog z dzieckiem, pytania o to, co je interesuje, jak postrzega napotkane rzeczy, sytuacje. Oczywiście w tę rzeczywistość wpisuje się również pokój dziecięcy, który powinien być nie tylko kolorowy, pełen fantazyjnych rozwiązań, ale również funkcjonalny, zorganizowany i bazujący na ergonomii. Uporządkowana i nieco fantazyjna przestrzeń okaże się bardzo przyjazna i pomocna podczas nauki, zarządzania czasem dziecka, a jemu samemu da poczucie harmonii i bezpieczeństwa.

Wyznaczamy strefy w pokoju dziecięcym

Podstawową czynnością podczas aranżacji pokoju dziecięcego jest wyznaczenie stref w pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ dzieci lubią zorganizowaną przestrzeń. Przykładem jest przedszkole, gdzie sale dla dzieci dokładnie wyznaczają określone czynności. Są miejsca, gdzie są zabawki i jest to strefa zabawy, są również stoliki, gdzie dzieci się uczą. Podobnie powinno być z pokojem dziecięcym. Rodzice wyznaczają kącik do nauki z biurkiem, lampką czy krzesłem i tam dziecko będzie odrabiało lekcje. Kolejną strefą powinna być ta sypialna np.: z naszym łóżeczkiem domek lub TIPI. Sam środek pokoju powinien być pusty, przestrzenny, aby dziecko miało własną przestrzeń do samodzielnego zagospodarowania. Pociecha kreatywnie wykorzysta miejsca na zabawę.

Ergonomiczne meble, czyli jakie?

Na wczesnym etapie rozwoju dziecka bardzo szybko wykształcają się wszystkie układy (mięśniowy czy szkieletowy). Między narodzinami a 16 rokiem życia rodzice powinny zapewnić dziecku ergonomiczne meble, czyli takie, które dbają o prawidłową postawę podczas codziennych obowiązków czy spania.

Ergonomiczne krzesło powinno mieć regulowane siedzisko, oparcie, a nawet podłokietniki. Regulacje nie mogą dotyczyć wyłącznie pionu, ale i poziomu. Biurko także powinno mieć przyjazne strefy dla nadgarstków czy regulowaną wysokość blatu. Takie właściwości sprawią, że kącik do odrabiania lekcji stanie się przyjazny, wygodny i jednocześnie zadba o prostą i prawidłową sylwetkę. Dziecko nie będzie się garbiło, kurczyło nóg pod biurkiem czy pracowało przechylone w jedną stronę na bok.

Ergonomiczne łóżko natomiast powinno na wczesnym etapie rozwoju mieć barierki, aby dziecko nie wypadło łóżka podczas snu czy zabawy. Do tego nisko profilowane łóżko z krótkimi nóżkami spowoduje, że dziecko nie spadnie i nie przewróci się podczas schodzenia z łóżka lub wchodzenia na powierzchnię sypialną. Łóżko z materacem powinny być dostosowane do wieku i ciężaru pociechy, aby nie dobrać zbyt małych lub twardych elementów sypialnych.

Warto urządzać wnętrze pokoju zgodnie z zainteresowaniami dziecka

Podczas aranżacji pokoju wręcz należy się skupić na zainteresowaniach, pasjach dziecka. W przypadku, gdy dziecko uwielbia czytać, należy stworzyć mały regał lub półkę z książkami, a kiedy uwielbia grać w piłkę np.: wyposażyć pokój w plakaty z piłkarzami, zamiast klasycznego łóżka zastosować łóżko bramkę z siatką. Taka aranżacja będzie nie tylko przyjazna i bezpieczna dla malucha, ale tak stymulująca do rozwijania pasji. Dziecko, które nieustannie jest stymulowane swoim idolem na plakacie, motywami nawiązującym do swojej pasji, będzie rozwijało kreatywności i talent.

Funkcjonalny pokój dla dziecka zadba o zdrowie fizyczne małej pociechy, rozwój intelektualny oraz emocjonalny. W aranżacji tak funkcjonalnego pokoju mogą pomóc nasze meble oraz dodatki. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi funkcjonalnymi łóżkami oraz akcesoriami.

Łóżko domek znajdziesz tutaj https://oliveo.pl/23-lozko-domek.

Łóżko TIPI znajdzie pod tym adresem https://oliveo.pl/24-lozka-tipi.

Sprawdź nasze akcesoria do pokoju dziecięcego na https://oliveo.pl/52-akcesoria.

Zobacz nasze ergonomiczne i prozdrowotne materace na https://oliveo.pl/28-materace.