Jak samodzielnie położyć panele w pokoju dziecka? Podpowiadamy, jak stworzyć ciepły, przytulny mikroklimat z naszymi drewnianymi łóżkami marki Oliveo

Jak samodzielnie położyć panele w pokoju dziecka? Podpowiadamy, jak stworzyć ciepły, przytulny mikroklimat z naszymi drewnianymi łóżkami marki Oliveo

Chłodne kolory ścian, nowoczesne regały w pokoju dziecięcym warto dopełnić ciepłymi elementami drewnianymi. Może to być łóżeczko dla dziecka, biurko, ale także podłoga z paneli. Można ją wykonać samodzielnie, bez nadmiernego wysiłku, a my podpowiemy co, kiedy i jak!

Na wstępnie należy zastanowić się, jakich materiałów użyć podczas samodzielnego składania podłogi z paneli. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ panele powinny być estetyczne, wytrzymałe na trudy eksploatacji oraz bezpieczne dla małego szkraba. Jedną z opcji są laminowane panele pokryte korundem. Następnie po wyborze materiału, warto zastanowić się nad wzorem, kolorem – estetyką. Na końcu sprawę montażu trzeba oddać w ręce fachowca... Zaraz, można samodzielnie położyć panele w pokoju dziecka, wystarczy mieć zacięcie majsterkowicza! Położenie paneli w pokoju dziecka jednak jest ostatnim etapem aranżacji. Po kolei, najpierw rozstrzygamy kilka kwestii wyboru, a potem działamy.

Dobieramy odpowiedni materiał

Jeśli zakupiłeś łóżko dziecięce lub biurko marki Oliveo, to warto uzupełnić wyposażenie pomieszczenia panelami w kolorze naturalnego drewna o nieco ciemniejszej barwie niż meble. Podłoga powinna stanowić tło dla pozostałej aranżacji. Można również stworzyć podłogę 3D z paneli i ułożyć piękny wodospad czy „Wielki Kanion”.

Następnie warto przemyśleć materiał, z którego stworzono same panele. W zdecydowanej większości wypadków wykonane są z drewna, ale im go więcej, tym lepiej. Dobra „deska” powinna zawierać minimum 80% drewna z certyfikatem FSC. Certyfikat potwierdza, że drewno użyte do produkcji paneli pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Kiedy znamy wzór, kolor i surowiec, warto skupić się na powierzchnią deski. Samo laminowanie może nie wystarczyć na przesuwanie krzesła na kółkach, upadający samochodzik czy spadający talerz. Na rynku są dostępne panele pokrywane korundem, czyli minerałem o 9 stopniu twardości w 10-stopniowej skali Mohsa. Pozwala to na uniknięcie zarysowań nawet twardymi przedmiotami o ostrych krawędziach. Przykładem twardości o podobnej skali są szkła szafirowe w zegarkach, które można zarysować minerałem o skali twardości diamentu. Panele z korundem są bardzo trwałe i bezpieczne.

Dlaczego panele, a nie parkiet?

Panele, poza tym, że oferują więcej wzorów, możliwości, są bardziej odporne na czynniki mechaniczne i nie wymagają tak dużego wkładu w położenie, jak drewniany parkiet. Układanie parkietu wymaga odpowiedniego przygotowania wzoru np. jodełkowy i specjalistycznego sprzętu typu cyklinarka. Podłogi są szlifowane wielokrotnie, następnie lakierowane lub olejowane. Niestety, ale wszystkie procesy położenia parkietu trwają od 2 do 6 tygodni. Efekt jest może piękny, natomiast podłoga delikatna, droższa niemal trzykrotnie i mniej funkcjonalna w dziecięcym pokoju. Olejowaną podłogę czy lakierowaną łatwo uszkodzić, a ciężko naprawić. Uszkodzony element należy wymienić lub szlifować i znów olejować czy lakierować. W samej podłodze powstają różnice kolorystyczne, a naprawa może kosztować nawet kilkaset złotych. W przypadku paneli wymieniamy jedną deskę na zasadzie składania.

Przygotowania do położenia podłogi

Proces układania podłogi z paneli jest prosty, nie wymaga specjalistycznych narzędzi, nie wytwarza wielkiego bałaganu i nie trwa tygodniami, jak w przypadku parkietu. Sposobów układania paneli jest kilka. Jednak najpierw należy sprawdzić podłoże - jego równość. Jeśli podłoga wykazuje różnicę 3 mm na metr kwadratowy to należy ją wyrównać np.:  szpachlą. Po wyrównaniu i wyschnięciu podłogi kładziemy folię zabezpieczającą przed wilgocią i izolację akustyczną. Dopiero teraz możemy ułożyć panele.

Deski po rozpakowaniu należy ułożyć wzorami tak, aby zbieżnie pokrywały się słojami, motywami czy postaciami. Nie możemy przypadkowo składać poszczególnych elementów. Następnie, sprawdzamy, czy nie ma desek uszkodzonych, z wyłamanymi łączeniami, czy wgnieceniami. Podczas sprawdzania poszczególnych elementów warto sobie układać już deski prostopadle do okna lub wzdłuż wpadających promieni słonecznych do pokoju. Dzięki takiej technice łączenia będą mniej widoczne. W podłużnych pokojach panele można rozłożyć wzdłuż krótszych ścian. Po sprawdzeniu wszystkich wymienionych czynników, zamykamy pierwszy etap zwany kładzeniem „na sucho”.

Jak samodzielnie ułożyć panele?

Jest kilka technik kładzenia paneli podłogowych. Pierwszą z nich jest układanie podłogi bez użycia kleju, z deskami łączonymi na tak zwany „klik”. Są one wyprofilowane na brzegach, tworzą wzory wypukłe i wklęsłe, które zaskakują w momencie nałożenia „na siebie”. Między układ paneli a ściany wkładamy małe rozpórki, które stworzą szczelinę dylatacyjną, pozwalającą na „oddychanie” i pracę podłogi. Drugą metodą jest przyklejanie do podkładu, na specjalnym kleju zasada jest podobna, tworzone są szczeliny dylatacyjne, a deski są układane zgodnie z powyższym schematem, wzorami, równolegle do promieni słonecznych. Ostatnia techniką jest układanie paneli na legarach. Panele można przybijać do legarów lub przyklejać.

Ważne, aby panele przed nałożeniem kleju docinać na wymiar, uwzględnić wszelkiego typu przeszkody – rurki, kolanka ścienne, drzwi, progi. Na końcu warto zamaskować panele przyściennymi listwami montowanymi na kołkach rozporowych do ściany.

Po położeniu pięknej podłogi zapraszamy do naszego sklepu, aby wybrać najlepsze łóżko dla dziecka. Łóżko domek, łóżko TIPI, łóżka klasyczne.