Nie wiesz, jak pogodzić rodzeństwo w jednym pokoju? Postaw nietuzinkową ściankę działową w kilku prosty krokach.

Nie wiesz, jak pogodzić rodzeństwo w jednym pokoju? Postaw nietuzinkową ściankę działową w kilku prosty krokach.

Dzieci często kłócą się o własną strefę prywatną we własnym pokoju. Warunki mieszkalne nie pozwalają na dwa oddzielne pokoje dla rodzeństwa i powstaje problem. Rozwiązaniem na powyższą sytuację jest ścianka działowa pełna lub ukośna, która stworzy miejsca komfortu w jednym pokoju dla każdego rodzeństwa. Jak samodzielnie wykonać ściankę działową?

Rodzeństwo lub bliźniaki mieszkające w jednym pokoju często awanturują się o swoje miejsce do odrabiania lekcji czy do spania. Zlokalizowanie biurek, łóżek dziecięcych staje się problematyczne. Akceptacja na pomysł aranżacyjny u jednego z dzieci spotyka się natychmiastowo ze sprzeciwem drugiego dziecka. Niestety, ale nie każdy może przeznaczyć dwa pokoje na potrzeby rodzeństwa czy bliźniaków. Jednak istnieje dobre rozwiązanie, które zapobiegnie kłótniom dzieci. Ścianka działowa może nie tylko wydzielić dwie odrębne strefy mieszkalne w jednym pokoju, ale nie zabierze wiele przestrzeni w pokoju. Ścianki mogą przedzielać pokój częściowo (do połowy długości) od sufitu po podłogę lub schodzić kaskadowo od ściany po podłogę. Ścianka pełna od sufitu po podłogę przesłoni tylko połowę pokoju. Wzdłuż jej profilu można ustawić biurka dla dzieci po obu stronach czy łóżeczka dla dzieci. Drugi wariant pozostawia jeszcze więcej światła, a mimo to dzieli pokój. Jak to wygląda? Ścianka oparta jest z jednej strony o ścianę nośną lub działową. Sięga od sufitu po podłogę, jednak od sufitu zaczyna kaskadowo opadać jak wodospad, aż znika „w podłodze”. Taka kaskada falista czy o regularnych kształtach udostępnia więcej światła, nie zabiera przestrzeni, a oddziela śpiące rodzeństwo. Jak wykonać ściankę w różnych wariantach?

Materiały budowlane

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych stawia się bardzo szybko i nie trzeba specjalnej wiedzy budowlanej do ich montażu. Nie wymagają praktycznie prac mokrych i nie zostawiają dużego bałaganu. Mogą nie tylko posłużyć jako element do malowania, ale również jako podłoże to fototapety czy płyt ściennych, które stworzą przepiękną aranżację pokoju dla dzieci i to różną dla każdego z osobna.

Do wykonania ścianki należy zakupić płyty gipsowo-kartonowe. Ich wymiary to standardowo długość od 3 do 4 m i szerokość jednego metra. Są dość lekkie, bo ważą od 20 do 25 kg. Dobieramy płyty zgodnie z warunkami panującymi w pomieszczeniu. Jeśli pokój nie jest narażony na dużą wilgotność, to można zastosować płyty D lub F o podwyższonej odporności na ogień. Będą one bezpieczne dla dzieci. W przypadku bardzo wilgotnego klimatu można zastosować płyty typu A lub Hz.

Do przykręcenia płyt do ścian potrzebne są profile – metalowe listwy przykręcane do podłogi, ściany bocznej i sufitu, które będą stanowiły ruszt dla ścianki. Profile typu CW to inaczej pionowe słupki stanowiące podpory nośne, a profile typu UW to elementy przytwierdzane do podłogi czy sufitu. Do mocowania profili potrzebne są kołki szybkiego montażu, które utrzymają profile w ścianie oraz wkręty przytwierdzające płyty do stworzonego rusztu. Materiały są łatwe do zakupu w każdym markecie budowlanym.

Jak wykonać ściankę?

Najpierw dokonujemy pomiarów w pokoju. Lokalizujemy dokładnie (najlepiej miernikiem laserowym) umiejscowienie ścianki. Zaznaczamy miejsca, w których spoczną profile. W pierwszej kolejności tworzymy ruszt ścianki, czyli przykręcamy kołkami rozporowymi profile UW do podłogi, ściany bocznej i sufitu. Pionowe profile słupki CW ustawiamy co 60 cm i przytwierdzamy do zainstalowanych profili UW. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jaki kształt nadamy ściance. Jednak należy pamiętać, aby zachować wewnątrz ścianki odległości, które pozwolą na schowanie w jej wnętrzu okablowania pod gniazda elektryczne, oświetlenie LED czy gniazda kontaktowe.

Po stworzeniu rusztu przykręcamy do profili blachowkrętami odpowiednio przycięte płyty gipsowo- kartonowe. Należy pamiętać, że odległości nie powinny przekraczać 20 cm pomiędzy wkrętami. Płyty montujemy jedna obok drugiej, ale tak, aby łączeniami nie pokrywały się po obu stronach. Łączenia z jednej strony powinny wchodzić na połowę płyty z drugiej strony ścianki. Zmontowaną ścianę gipsujemy i po wyschnięciu malujemy czy pokrywamy fototapetą.

Ścianka działowa pozwala dzieciom na własne aranżacje swojej części pokoju. Na ścianie mogą pojawić się ich ulubione motywy z bajek, a dodatkowo każde z dzieci ma swoją wydzieloną strefę – łóżeczko dla dziecka, biurko czy zabawki.