Nie wiesz, jak ozdobić pokój dziecka? Podpowiadamy, jak samemu zrobić fikuśną doniczkę, lampkę i huśtawkę.

Nie wiesz, jak ozdobić pokój dziecka? Podpowiadamy, jak samemu zrobić fikuśną doniczkę, lampkę i huśtawkę.

Akcesoria do pokoju dziecka, które przyozdobią świeżo wyremontowany pokój można kupić w sklepie internetowym. Piękne łańcuchy LED, ozdoby w kształcie chmurek czy świecące literki to jedne z wielu przykładów na ozdoby do pokoju dziecięcego. A jak można zrobić je samemu? Inspirujemy!

Poza pięknymi i nietuzinkowymi ozdobami dostępnymi w sklepie Oliveo można wykończyć pokój dziecka własną wyobraźnią, fantazją i odrobiną twórczej pracy. Zamiast klasycznych lamp wykonać można samemu fikuśną lampkę nocną czy oświetleniową. Mało? Do tego przyozdobić można pokój własnoręcznie zrobionymi doniczkami z roślinnością naturalną bądź sztuczną. Całości świetnie dopełni huśtawka, która nie tylko uświetni aranżacje pokoju, ale będzie źródłem zabawy na lata! Poza swoją wizją pokoju własnoręcznie wykonane przedmioty mają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę. Ich wykonanie zajmuje czas, kształtuje kreatywność i daje poczucie satysfakcji czy dumy z wykonania zadań. Zaleta? Pobudzanie kreatywności dziecka, które może uczestniczyć w pracy – zabawie. Czy wspólna zabawa ma jeszcze jakieś zalety? Tak! Dziecko tworzy silniejszą relację z rodzicami, którzy budują w świadomości szkraba autorytet czy poczucie więzi.

Lampka z plastikowej butelki

Do tej nietuzinkowej aranżacji potrzeba kabla z żarówką, taśmy dwustronnie klejącej, plastikowej butelki (1,5 L lub 2 L), nożyczki oraz kolorowy jutowy sznurek. Nożem do tapet przycinamy butelkę od strony jej dna. Długość lampki liczymy od szyjki butelki. Tylko od kreatywności rodzica zależy, czy lampka będzie podłużna, czy bardziej kulista. Im niżej przytniemy butelkę, tym dłuższa będzie obudowa lampy. Następnie do przyciętej butelki przyklejamy taśmę dwustronnie klejącą. Po owinięciu całej konstrukcji usuwany częściowo taśmę zabezpieczającą klej na taśmie i owijamy ją sznurkiem. Taśmę uwalniamy stopniowo, aby palcami nie osłabić struktury kleju. Do zabawy można wykorzystać kilka kolorów sznurka, stosując je na przemian lub wybrać jeden kolor, adekwatnie do barwy ścian czy kontrastujący z sufitem. Po zakończeniu owijania butelki z taśmą sznurkiem przekładamy kabel przez szyjkę butelki tak, aby żarówka została od wewnętrznej strony, a odciętym dnem wydostawało się światło.

Świetną alternatywą dla sznurka są fotografie rodzinne. Lampkę nocną – stary abażur, ozdabiamy zdjęciami wydrukowanymi na papierze fotograficznym. Aby rozpocząć zabawę, należy ustalić format (rozmiar) drukowanych zdjęć. Określonym rozmiarem papieru wykonujemy próbę, okładając abażur – precyzyjne obudowanie. Próba pokaże, jak rozmieścić zdjęcia. Drukujemy w studiu fotograficznym wybrane zdjęcia. Można bawić się ich wykonaniem przez druk w czerni i bieli lub w sepii. Wydrukowane zdjęcia przyklejamy zgodnie z wcześniej wypracowany wzorem na abażur lub do konstrukcji szkieletowej.

Doniczka na kwiaty

Proces przygotowania doniczki jest bliźniaczo podobny do procesu wykonania lampki z butelki plastikowej. Także należy przeciąć butelkę nożem do tapet, ale tym razem w połowie jej rozmiaru. Następnie przytwierdzamy taśmę dwustronnie klejącą i owijamy obie części butelki sznurkiem z juty. Butelkę alternatywnie można pomalować farbą na różne kolory czy wzory. Następnie umieszczamy górną części butelki w dolnej, ale szyjką ku dołowi. Zaciskamy obie części lub wpychamy w ziemię, jeśli roślinność w doniczce będzie żywa. I tak powstaje nieszablonowa doniczka.

Mało? To może jeszcze huśtawka?

Dlaczego nie! Tutaj wykazać się może zdecydowanie tata! Przy dostępności deski drewnianej lub płyty MDF, sznura i ozdobnych piór można dać dziecku nieocenioną radość. Huśtawę można zawiesić na futrynie lub zawiązać na belce poprzecznej – górnej łóżka domek czy TIPI. Jak wykonujemy mini projekt? Docinamy deskę do rozmiaru 70 x 40 cm. Następnie polerujemy do momentu wygładzenia powierzchni i narożników. Nawiercamy dwa otwory na końcach deski. Od spodu tworzymy węzły marynarskie na końcach sznurów, aby utrzymywały deskę. Następnie przyklejamy klejem (na gorąco) pióra, tworząc nieszablonową ozdobę i poduszkę w jednym. Zawieszamy huśtawkę na belce łóżka lub na futrynie wejściowej do pokoju.

Tych kilka pomysłów pozwoli rodzicom pięknie przyozdobić pokój dziecka i przez wspólną zabawę rozwinąć kreatywność pociechy. Tworzenie oryginalnych aranżacji to wspólna, rodzinna zabawa, która także zacieśni więzy rodzinne. Więcej inspiracji już wkrótce…