Fabryczny styl loftowy w Twoim domu – stoliczku, nakryj się!

Fabryczny styl loftowy w Twoim domu – stoliczku, nakryj się!

Surowe brzmienie i ogromna przestrzeń aranżacyjna, to nie tylko domena stylu skandynawskiego, ale również loftowego. Duże okna, deski, beton czy chłodna stal są wizytówkami mieszkań w stylu fabrycznym. Jak dobrać do mieszkania stolik w stylu loftowym?

Osoby uwielbiające nutę ekstrawagancji i nieszablonowe rozwiązania z pewnością pokochają styl loftowy. Przestrzenie pełne światła, jasnych kolorów wzbogacone o surowy klimat fabryczny, ujmują swoim przemysłowym stylem. Mieszkanie urządzone w stylu loftowym powinno jednak spełniać pewne wymagania. Przemysłowe brzmienie wnętrza potrzebuje przestrzeni do pokazania swoich zalet. Pomieszczenia powinny być nieco wyższe niż standardowe, a jeśli nie jest to możliwe, chociaż powinny mieć duże okna, które wprowadzą całe kaskady światła do ich wnętrz. Na ścianach mieszkania w stylu loftowym modna jest cegła lub zabezpieczony, surowy beton, natomiast podłogi często są tworzone żywicy epoksydowej, która jest jedną z bohaterek nowoczesnych aranżacji. Dlaczego?

Żywica syntetyczna (epoksydowa) jest bardzo odpornym materiałem na czynniki mechaniczne i chemiczne. Szeroko stosuje się ją w przemyśle i w aranżacji wnętrz. Idealnie sprawdza się na posadzkach, blatach czy meblach, a w tym na stolikach. Jej wytrzymałość jest tak duża, że opiera się ruchowi kołowemu samochodów czy skrajnie niskim temperaturom. Stosować ją można w ogromnych sklepach wielkopowierzchniowych, domach, garażach czy na tarasach. Jak sprawdza się w aranżacji mieszkania w stylu loftowym?

Stoliczku, nakryj się!

Żywica epoksydowa świetnie sprawdza się na podłogach jako jednolita tafla. Nie przepuszcza wilgoci, tworzy piękną, jednokolorową taflę, a pod jej powierzchnią (jest przeźroczysta) można umieści najrozmaitsze malowidła, szkice, a nawet zdjęcia 3D. Przez swe ogromne walory aranżacyjne idealnie koresponduje z niedokończonymi ścianami, murami czy częściowo odsłoniętymi instalacjami hydraulicznymi, które są obecne w klimacie fabrycznym.

Z żywicy syntetycznej wykonuje się nie tylko podłogi, ale również meble, które świetnie wpisują się w styl loftowy. Jednym z nowoczesnych rozwiązań doskonale wpisujących się w loftową ekstrawagancję jest stolik z blatem zalanym żywicą. Prosta stalowa i jednocześnie zimna konstrukcja uzupełniona o blat z żywicy epoksydowej otwiera nieskończoną paletę stylizacyjną. Nietuzinkowe szkice miast, fotografie, malowidła 3D, surowe drewniane blaty zalane żywicą, kamienne blaty z łupanego grafitu zalane żywicą, to tylko jedne z tysięcy pomysłów na stolik loftowy. Blat nakrywający konstrukcje ze stali można wykonać niemal z dowolnego materiału, zalać żywicą epoksydową i dostosować aranżacyjnie do przestrzennego stylu fabrycznego.

Garść inspiracji

Jak mogą wyglądać stoły z żywicy epoksydowej? Dla chłodnego i przestrzennego klimatu fabrycznego warto przemyśleć stoły o stalowej konstrukcji z blatem drewnianym i taflą żywicy. Chłodna stal oraz żywica imitująca taflę szkła idealnie podkreślą urok klimatu loftowego. Natomiast drewno (z założenia materiał ocieplający wnętrze swą naturalną barwą) nada chłodowi nieco więcej uroku i ciepła. Blaty wykonane żywicy mogą zawierać zatopione przecięte w poprzek słoje drewna lub mogą zostać złożone z dwóch dużych, nieregularnych desek. Miejsce łączenia desek to tafla imitująca szkło, utrzymująca drewniane deski od siebie w odległości kilkudziesięciu centymetrów. Dzięki temu powstaje przestrzeń przeszklona we wnętrzu stołu.

Innym świetnym pomysłem dla stylu loftowego jest blat stolika, który wypełniony zostaje malowidłami z różnokolorowego piasku (błękit, kolor piaskowy, tworzące plażę i ocean), które następnie zalane zostają żywicą. Bardziej oryginalny pomysł dla stylu fabrycznego, to zalanie wewnątrz blatu mozaiki kapsli po butelkach.

Poza stolikami coraz częściej spotyka się również krzesła z żywicy epoksydowej czy blaty kuchenne. Możliwości aranżacyjne zwiększa przeźroczystość żywicy, z której można stworzyć niemal niewidoczne krzesła czy przeźroczyste blaty (imitujące wykonanie ze szkła).

Styl loftowy zwany inaczej fabrycznym kocha najnowsze rozwiązania aranżacyjne, które podkreślą jego przestrzenne, świetlne i surowe brzmienie. Stolik z chłodnej stali, żywicy epoksydowej, ujęty w indywidualnej aranżacji blatu, z pewnością podkreśli Twoje mieszkanie w stylu loftowym w sposób nieszablonowy, jednocześnie nadając mu osobliwej ekstrawagancji.