Urządzamy pokój dziecięcy dla bliźniaków! Nietuzinkowe inspiracje i garść pomysłów.

Urządzamy pokój dziecięcy dla bliźniaków! Nietuzinkowe inspiracje i garść pomysłów.

Pogodzenie dwóch małych szkrabów o specyficznej więzi emocjonalnej wydaje się czasem zadaniem niemożliwym. Małe pociechy koniecznie nie chcą być pokrzywdzone przy żadnej decyzji i często muszą otrzymywać identyczne rzeczy. Te same łóżka, pościel, a nawet piżamki stają się koniecznością. Jak pogodzić wspólny pokój dla bliźniąt?

Dusze bliźniąt łączy specyficzna więź. Naukowcy prześcigali się w badaniu zachowania chłopców i dziewczynek, a wnioski są w wielu wypadkach wręcz zaskakujące. Okazuje się, że rodzeństwo, które przyszło na świat w odstępie kilku minut, może odczuwać więź nie tylko emocjonalną, ale również fizyczną. Małe szkraby już na etapie maluszka odczuwają wspólnie cierpienie, ból radość czy humor. Często razem się śmieją czy płaczą. W wielu wypadkach odnotowano nawet współodczuwanie fizycznego bólu! Kiedy jedno z bliźniąt choruje, to drugie odczuwa te same dolegliwości, mimo że jest zdrowe. Takie specyficzne połączenie dusz i ciał powoduje, że bliźniaków nie powinno się rozdzielać. Podobnie jest podczas aranżacji pokoików dziecięcych. Rozdzielenie rodzeństwa prędzej czy później skończy się tym, że jedno zacznie nocować u drugiego, a wspólne zabawy przeniosą się do jednego z pokoi. Skoro wiemy, że pokój powinien być jeden, to jak teraz pogodzić maleństwa, które skłonne są również do zazdrości?

Odbicie lustrzane

Pierwszy sposobem aranżacyjnym pokoju bliźniąt jest stworzenie stylu lustrzanego. Pokój symetrycznie odbija jeden styl i jeden układ. Jak to zrobić? Pomieszczenie dzielimy na pół lub wydzielamy odpowiednie strefy. W przypadku podzielenia pokoju na połowy urządzamy go tak, aby łóżeczka dla bliźniąt stały po obu strona pokoju dokładnie w tej samej strefie. Bardzo ważną zasadą tej koncepcji jest przeznaczenie dla każdego z rodzeństwa swojego łóżeczka niemal w identycznej aranżacji, aby jedno nie pozazdrościło drugiemu innych wzorów czy motywów bajkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest sprezentowanie dwóch identycznych łóżek dla bliźniaków. Podobnie jest z biurkami do odrabiania lekcji. Ważne jest, aby dzieciaczki nie miały jednego wspólnego biurka, ponieważ kłótnie o to, kto pierwszy ma odrabiać lekcje, zajmą więcej czasu niż sama nauka.

Drugim sposobem aranżacji pokoju jest wyznaczenie oddzielny stref użytkowych. W jednym narożniku lub we wnęce pokoju urządzamy sypialnię, a w drugim część dzienną. Łóżka dla bliźniaków umieszczone we wnęce powinny być identyczne i stać obok siebie (odbicie lustrzane). Strefa dzienna także powinna być odbiciem symetrycznym identycznych biurek, umieszczonych obok siebie.

Mniejszy pokój to mniej możliwości?

Nic bardziej mylnego! Jeśli pokój przeznaczony dla bliźniaków nie jest duży, to problem ograniczonej przestrzeni mogą rozwiązać łóżka piętrowe dla bliźniaków. Łóżeczko piętrowe zajmie mniej miejsca, a może uświetnić zabawę przez wspólne wspinanie się po drabince. Problem, który może wyniknąć dotyczy tego, które ma spać na górze, a które na dole. Można go o tyle łatwo rozwiązać, że wydzielamy dzieciaczkom dni, w które jedno śpi na dole, a drugie na górze. Poza zaoszczędzeniem przestrzeni i dobrą zabawą łóżeczka piętrowe dla bliźniąt dają też bezpieczeństwo, ponieważ są zabezpieczone barierkami. Uzyskaną przestrzeń przez piętrowe łóżko można wykorzystać na strefę dzienną.

Podwójna radość dla bliźniąt

Bardzo dobrym pomysłem są łóżka dla dzieci podwójne. Przez wysuwaną część dolną łóżka (szufladę schowaną poniżej pierwszego spania), oszczędzamy przestrzeń, jak w wypadku łóżka piętrowego, ale bez obaw o to, że maluch spadnie (do lat 3). Bardzo bezpieczna wersja spania, czyli łózka podwójne wysuwane sprawia, że maluchy nadal utrzymują kontakt, nie są rozdzielanie oddzielnym spaniem (góra-dół lub oddzielne łóżka), a rodzice śpią spokojnie o ich bezpieczeństwo. Poza tym aranżacja pokoiku dla bliźniąt też jest prostsza ze względu na oszczędność miejsca. Łóżko dla dzieci podwójne zajmuje mało miejsca, co pozwala na poszerzenie strefy dziennej, czyli ustawienie podwójnego biurka, dużej szafy czy komody.

Na naszej stronie https://oliveo.pl/ mogą Państwo znaleźć łóżka dla dzieci o identycznym wyglądzie i tych samych motywach. Mogą Państwo zamówić identyczne materace, pościel, a nawet piżamy dziecięce.

Specjalnie dla Państwa pociech – jak to mawiamy „podwójne szczęście” mamy przygotowane łóżka dla dzieci podwójne, łóżka dla dzieci piętrowe czy łóżka podwójne wysuwane. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub do kontaktu.