Często bywasz niewyspany? Może bolą Cię mięśnie lub kości po nieprzespanej nocy? Dziecko budzi się i nie potrafi zasnąć? Jedną z przyczyn dolegliwości takich jak bóle kostne, mięśniowe czy niespokojny sen jest źle dobrany materac. Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka i materac dla dorosłego?
Wybór materaca zdeterminowany jest przez kilka czynników. Pierwszym z nich jest wiek dziecka lub dorosłego człowieka, drugim fazy snu adekwatne do wieku, a trzecim masa ciała. Nieodpowiednio dobrany materac zaburza sen, powoduje zmęczenie i bóle mięśniowe. Zastosowany zbyt miękki materiał jest szkodliwy dla noworodków, a idealny dla osób starszych. Z czego wynikają różnice?
Cykl snu dorosłego człowieka
Dorosły człowiek potrzebuje ok. 7,5 godziny zdrowego snu. W tym czasie następują dwie fazy snu nonREM i REM (skrót angielski dla Rapid Eye Movement, po polsku szybkie ruchy oczu). W fazie nonREM trwającej od zaśnięcia do fazy głębokiego snu (75%-80% snu) człowiek śpi stabilnie, regeneruje się i zapamiętuje nabyte informacje. Potem następuje faza REM (20%-25% snu), gdzie pod zamkniętymi powiekami gałki oczne poruszają się, ciśnienie jest nieregularne, a człowiek śni. Cykle występują naprzemiennie jeden po drugim i trwają od 90 minut do 120 minut razem. Podczas snu człowiek odbywa średnio 5 cykli. Dlaczego faza nonREM jest tak ważna? Ponieważ podczas przebudzenia w tej fazie snu człowiek jest zmęczony, rozdrażniony i niewyspany. Jest to przerwanie fazy regenerującej organizm ludzki. Pojawiają się bóle zmęczeniowe głowy, układu kostnego i chroniczne niewyspanie.
Fazy snu u noworodków i dzieci szkolnych
Cykl snu noworodków jest odmienny od cyklu dorosłego człowieka. U noworodków nie ma klasycznych faz snu nonREM i REM, a wyróżnia się wyłącznie krótkie fazy spokojnego i aktywnego snu. Dziecko rozpoczyna spanie od aktywnej fazy i łatwo jest je wtedy obudzić. Gałki oczne poruszają się pod zamkniętymi powiekami, czasem dziecko płacze czy porusza kończynami. Jest to bardzo ważna faza dla rozwoju dziecka – wzrostu i budowy masy. W fazie spokojnego snu dziecko śni, spokojnie oddycha i ciężko je wyrwać ze snu. Oba cykle trwają maksymalnie do 60 minut i po tym czasie dziecko może się obudzić, chyba że zostanie rozpoczęta kolejna faza aktywnego snu. Organizm noworodka nie rozróżnia dobowego systemu spania jak u osoby dorosłej. Często wystarczą dwa cykle snu, aby dziecko wznowiło aktywność. Niemowlak śpi w obu fazach do ok. 6 miesiąca, potem następuje regulowanie snu w fazie nonREM i REM do wieku szkolnego.
Jeśli wiemy, jak śpi niemowlę, dziecko szkolne i dorosły człowiek to czas wybrać materac podług wieku. Noworodki oraz dzieci w wieku szkolnym nie wymagają długiej regeneracji i głębokiej fazy snu czy nonREM (szkolne dzieci). Zalecane są materace twarde, które utrzymają odpowiedni balans między fazą snu spokojnego i aktywności. Czas faz snu powinien dzielić się po połowie – 50% spokojna i 50 % aktywna. Zbyt miękki materac dla dziecka wytworzy dysproporcję i przedłuży fazę spokojną - regeneracyjną. Niemowlę pozostające zbyt długo w spokojnej fazie snu staje się nadpobudliwe i ma trudności z zasypianiem. Miękki materac nie utrzyma także w odpowiedniej pozycji niewykształconego układu kostnego. Główka dziecka będzie się odchylała, powodując utrudnienia w oddychaniu i przełykaniu. Dodatkowo materac powinien być wyposażony w tkaninę zmiękczającą powierzchnię, aby usprawnić przepływ krwi w skórze i mięśniach.
Materac dla osoby dorosłej
W przypadku osoby dorosłej materac powinien być dobierany według długości faz snu oraz wagi. Skala twardości zależy od masy ciała. Człowiek o wadze 120 kg zupełnie inaczej odbiera twardość materaca niż osoba ważąca 60 kg. Uwaga jest skierowana szczególnie do nastolatków, którzy śnią, jak dorosły, a mają drastycznie różną budowę ciała. Materac należy dopasować tak, aby prezentował średnią skalę twardości – ciało się nie zapada w głąb bezpośrednio po położeniu się na łóżko, ale powstaje delikatny obrys ciała na powierzchni materaca. Układ kostny nastolatka jest już wykształcony i nie ma obaw, jak u noworodków, że nie podtrzyma ciała podczas snu, utrudniając oddychanie czy przełykanie. Osoby starsze, które wymagają dłuższej fazy regeneracji nonREM – regenerującej, powinny dobrać lekki i miękki materac, który na długi czasu utrzyma fazę nonREM – regenerującą.
Praktyczne porady dla rodzica
Nasze materace: Materac Piankowy Baby Care, Materac Piankowy Baby Classic, Materac Piankowy Baby Coco, Materac Piankowy Bresso oraz Carini świetnie sprawdzą się dla najmłodszych pociech, których układ kostny dopiero się wykształca, a fazy snu zmieniają się ze spokojnych i aktywnych w nonREM i REM. Są to twardsze modele preferowane we wczesnej fazie rozwoju. Sugerowany wiek to od narodzin do ok. 14 roku życia. Starszym dzieciom dedykujemy: Materac Piankowy PIKOLO, Materac Piankowy Baby Sorrento. Dodatkowe miękkie warstwy sprawią, że materace nie będą zbyt sztywne dla starszych pociech.
Zastosowane w materacach włókna kokosowe, lateks (skład - mleczko kokosowe, lateks syntetyczny) włókna piankowe – polimerowe w podkładach służą przede wszystkim zwiększeniu cyrkulacji powietrza i tworzą naturalną barierę dla roztoczy kurzu bakterii oraz ich odchodów. To właśnie mikroorganizmy i ich odchowy wywołują w wielu wypadkach reakcje alergiczne. W szczególnych przypadkach materiały mogą uczulać, gdy została stwierdzona alergia u dziecka na konkretny związek. W przypadku uczulenia na kurz, pyłki traw, drzew czy na określone produkty żywnościowe materiały takie jak: lateks, kokos czy pianka uczulać nie będą, a wręcz zadziałają izolacyjnie na alergeny. W przypadku problemów zdrowotnych i silnych alergii zawsze należy zastosować pościel antyalergiczną z bawełny i włókien polimerowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!