Wybierz odpowiedni materac do łóżka, który zapewni zdrowy sen.

Wybierz odpowiedni materac do łóżka, który zapewni zdrowy sen.

Często bywasz niewyspany? Może bolą Cię mięśnie lub kości po nieprzespanej nocy? Dziecko budzi się i nie potrafi zasnąć? Jedną z przyczyn dolegliwości takich jak bóle kostne, mięśniowe czy niespokojny sen jest źle dobrany materac. Jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka i materac dla dorosłego?

Wybór materaca zdeterminowany jest przez kilka czynników. Pierwszym z nich jest wiek dziecka lub dorosłego człowieka, drugim fazy snu adekwatne do wieku, a trzecim masa ciała. Nieodpowiednio dobrany materac zaburza sen, powoduje zmęczenie i bóle mięśniowe. Zastosowany zbyt miękki materiał jest szkodliwy dla noworodków, a idealny dla osób starszych. Z czego wynikają różnice?

Cykl snu dorosłego człowieka

Dorosły człowiek potrzebuje ok. 7,5 godziny zdrowego snu. W tym czasie następują dwie fazy snu nonREM i REM (skrót angielski dla Rapid Eye Movement, po polsku szybkie ruchy oczu). W fazie nonREM trwającej od zaśnięcia do fazy głębokiego snu (75%-80% snu) człowiek śpi stabilnie, regeneruje się i zapamiętuje nabyte informacje. Potem następuje faza REM (20%-25% snu), gdzie pod zamkniętymi powiekami gałki oczne poruszają się, ciśnienie jest nieregularne, a człowiek śni. Cykle występują naprzemiennie jeden po drugim i trwają od 90 minut do 120 minut razem. Podczas snu człowiek odbywa średnio 5 cykli. Dlaczego faza nonREM jest tak ważna? Ponieważ podczas przebudzenia w tej fazie snu człowiek jest zmęczony, rozdrażniony i niewyspany. Jest to przerwanie fazy regenerującej organizm ludzki. Pojawiają się bóle zmęczeniowe głowy, układu kostnego i chroniczne niewyspanie.

Fazy snu u noworodków i dzieci szkolnych

Cykl snu noworodków jest odmienny od cyklu dorosłego człowieka. U noworodków nie ma klasycznych faz snu nonREM i REM, a wyróżnia się wyłącznie krótkie fazy spokojnego i aktywnego snu. Dziecko rozpoczyna spanie od aktywnej fazy i łatwo jest je wtedy obudzić. Gałki oczne poruszają się pod zamkniętymi powiekami, czasem dziecko płacze czy porusza kończynami. Jest to bardzo ważna faza dla rozwoju dziecka – wzrostu i budowy masy. W fazie spokojnego snu dziecko śni, spokojnie oddycha i ciężko je wyrwać ze snu. Oba cykle trwają maksymalnie do 60 minut i po tym czasie dziecko może się obudzić, chyba że zostanie rozpoczęta kolejna faza aktywnego snu. Organizm noworodka nie rozróżnia dobowego systemu spania jak u osoby dorosłej. Często wystarczą dwa cykle snu, aby dziecko wznowiło aktywność. Niemowlak śpi w obu fazach do ok. 6 miesiąca, potem następuje regulowanie snu w fazie nonREM i REM do wieku szkolnego.

Materac dla dziecka

Jeśli wiemy, jak śpi niemowlę, dziecko szkolne i dorosły człowiek to czas wybrać materac podług wieku. Noworodki oraz dzieci w wieku szkolnym nie wymagają długiej regeneracji i głębokiej fazy snu czy nonREM (szkolne dzieci). Zalecane są materace twarde, które utrzymają odpowiedni balans między fazą snu spokojnego i aktywności. Czas faz snu powinien dzielić się po połowie – 50% spokojna i 50 % aktywna. Zbyt miękki materac dla dziecka wytworzy dysproporcję i przedłuży fazę spokojną - regeneracyjną. Niemowlę pozostające zbyt długo w spokojnej fazie snu staje się nadpobudliwe i ma trudności z zasypianiem. Miękki materac nie utrzyma także w odpowiedniej pozycji niewykształconego układu kostnego. Główka dziecka będzie się odchylała, powodując utrudnienia w oddychaniu i przełykaniu. Dodatkowo materac powinien być wyposażony w tkaninę zmiękczającą powierzchnię, aby usprawnić przepływ krwi w skórze i mięśniach.

Materac dla osoby dorosłej

W przypadku osoby dorosłej materac powinien być dobierany według długości faz snu oraz wagi. Skala twardości zależy od masy ciała. Człowiek o wadze 120 kg zupełnie inaczej odbiera twardość materaca niż osoba ważąca 60 kg. Uwaga jest skierowana szczególnie do nastolatków, którzy śnią, jak dorosły, a mają drastycznie różną budowę ciała. Materac należy dopasować tak, aby prezentował średnią skalę twardości – ciało się nie zapada w głąb bezpośrednio po położeniu się na łóżko, ale powstaje delikatny obrys ciała na powierzchni materaca. Układ kostny nastolatka jest już wykształcony i nie ma obaw, jak u noworodków, że nie podtrzyma ciała podczas snu, utrudniając oddychanie czy przełykanie. Osoby starsze, które wymagają dłuższej fazy regeneracji nonREM – regenerującej, powinny dobrać lekki i miękki materac, który na długi czasu utrzyma fazę nonREM – regenerującą.

Praktyczne porady dla rodzica

Nasze materace: Materac Piankowy Baby Care, Materac Piankowy Baby Classic, Materac Piankowy Baby Coco, Materac Piankowy Bresso oraz Carini świetnie sprawdzą się dla najmłodszych pociech, których układ kostny dopiero się wykształca, a fazy snu zmieniają się ze spokojnych i aktywnych w nonREM i REM. Są to twardsze modele preferowane we wczesnej fazie rozwoju. Sugerowany wiek to od narodzin do ok. 14 roku życia. Starszym dzieciom dedykujemy: Materac Piankowy PIKOLO, Materac Piankowy Baby Sorrento. Dodatkowe miękkie warstwy sprawią, że materace nie będą zbyt sztywne dla starszych pociech.

Zastosowane w materacach włókna kokosowe, lateks (skład - mleczko kokosowe, lateks syntetyczny) włókna piankowe – polimerowe w podkładach służą przede wszystkim zwiększeniu cyrkulacji powietrza i tworzą naturalną barierę dla roztoczy kurzu bakterii oraz ich odchodów. To właśnie mikroorganizmy i ich odchowy wywołują w wielu wypadkach reakcje alergiczne. W szczególnych przypadkach materiały mogą uczulać, gdy została stwierdzona alergia u dziecka na konkretny związek. W przypadku uczulenia na kurz, pyłki traw, drzew czy na określone produkty żywnościowe materiały takie jak: lateks, kokos czy pianka uczulać nie będą, a wręcz zadziałają izolacyjnie na alergeny. W przypadku problemów zdrowotnych i silnych alergii zawsze należy zastosować pościel antyalergiczną z bawełny i włókien polimerowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!